Paušalni obrt – zasad najjeftiniji način poslovanja u Hrvatskoj
Bilo da ste student ili čovjek koji tek kreće u svoj poslovni pothvat, morate se najprije upoznati s dostupnim oblicima poslovanja u Hrvatskoj. Ukoliko imate ideju i želite krenuti s njezinom realizacijom, već ste napisali poslovni plan (toplo preporučamo!) ili ste u tijeku pisanja, sljedeće što trebate saznati je koji oblik najviše odgovara Vašim poslovnim željama.
Jedna od najbitnijih stavki većine poduzetnika početnika, ako ne i najbitnija, jest trošak poslovanja. Ovisno o vrsti i obliku poslovanja trošak može varirati. Ako čitate ovaj tekst, znači da želite pronaći oblik poslovanja koji vam neće izvlačiti novce iz džepa. Nažalost, takvog oblika nema u Hrvatskoj. Država želi svoj dio na ovaj ili onaj način. Međutim, od svih dostupnih oblika poslovanja možemo izdvojiti najjeftiniji, a to je zasad svakako – OBRT S PAUŠALNIM OPOREZIVANJEM (od milja nazvan i “paušalni obrt”).
Kod prvih poduzetničkih koraka vrlo je bitno da i ono malo zarađenog novca ostane vama i vašem poduzeću, kako biste mogli investirati u daljnji razvoj. Nažalost, Hrvatska nema mnogo sluha za poduzetnike i poduzetnička klima je daleko od idealne, no za nas (ne)sretnike koji sebe vidimo samo i jedino u poduzetništvu, postoji način na koji možemo poslovati na tržištu i za to platiti državi potreban minimum.
Što je to zapravo paušalni obrt?
Paušalni obrt je zapravo normalan obrt s paušalnim oporezivanjem. Što to znači? To znači da takav obrt na osnovu PROCJENJENIH PRIHODA plaća određen iznos poreza na godišnjoj razini. To znači da prilikom otvaranja obrta, u Poreznoj upravi morate reći koliki je iznos koji procjenjujete da ćete ostvariti u prvoj godini poslovanja (uvijek kažite najmanji mogući iznos). Na temelju tog iznosa Porezna uprava će vas svrstati u određeni porezni razred i takav ćete porez platiti za poslovanje u prvoj godini. Ukoliko prijeđete navedeni iznos u prvoj godini poslovanja, jednostavno će vas sljedeće godine svrstati u drugi porezni razred i platiti ćete godišnji porez iz drugog poreznog razred koji je naravno veći.
Paušalni porez može se platiti jednokratno na početku poslovanja ili jedan dio u svakom kvartalu, odnosno tromjesečju.
U tablici u nastavku prikazani su porezni razredi ovisno o procjenjenim (za prvu godinu poslovanja) ili ostvarenim godišnjim primicima (za sve sljedeće godine poslovanja).
Dakle, ukoliko prilikom registracije obrta u Poreznoj upravi prijavite da procjenjujete da ćete zarađivati u prvoj godini do 85.000,00 kn (što svakako preporučujemo), onda ćete ući u 1. porezni razred i plaćati godišnji porez na dohodak u iznosu od 1.530,00 kn (u 2019. godini), plus prirez grada u kojem ste prijavili sjedište, odnosno imate boravište. Dakle, taj ćete iznos moći plaćati u 4 rate – svaka tri mjeseca do zadnjeg datuma kvartala.
Mjesečni troškovi paušalnog obrta
U redu, ali mene sada zanimaju koji će mi troškovi biti na mjesečnoj bazi tijekom poslovanja. Naravno da vas to zanima! Upravo to čini paušalni obrt najjeftinijim oblikom poslovanja u Hrvatskoj.
Za otvaranje paušalnog obrta nije potrebno uplaćivati nikakav temeljni kapital, a troškovi otvaranja sveukupno iznose oko 400-500 kuna.
Nakon što ste otvorili obrt s paušalnim oporezivanjem i podmirili troškove otvaranja, svaki Vas mjesec čekaju doprinosi za mirovinsko (1. i 2. stup) te zdravstveno osiguranje.
Obveza svakog poduzetnika je plaćanje doprinosa do 15. dana u mjesecu. Ukoliko zakasnite, obračunavaju se zatezne kamate.
Ovo su iznosi koji se svaki mjesec do 15. moraju platiti:
Ukupni iznos koji svaki mjesec, bez obzira na primanja koja ostvarujete, morate platiti za doprinose iznosi 1.233,41 kn.
Na to možemo dodati i 150,45 kn poreza i prireza ako živite u Zagrebu mjesečno i dobijemo iznos od 1.383,86 kn!
To je iznos koliko su mjesečni troškovi paušalnog obrta ako se samozaposlite i spadate u prvi razred sukladno primanjima koje očekujete.
Dakle, ukupni mjesečni trošak paušalnog obrta čije je sjedište u Zagrebu jest 1.383.86 kn.
Zapamtite da tom trošku još morate dodati bankarsku naknadu za vođenje žiro računa kojeg ste obvezni otvoriti kod registriranja obrta u iznosu od otprilike 25 kn, plus dodatnih 20ak kuna za uslugu mobilnog bankarstva kako bi mogli plaćati obaveze putem mobitela.
U prvoj godini poslovanja “velikodušno” ste oslobođeni plaćanja članarine Hrvatskoj obrtničkoj komori, no u drugoj godini računajte i na taj trošak.
Nedostaci paušalnog obrta
Paušalni obrt se mnogo uspoređuje sa jednostavnim društvom s ograničenom odgovornošću ili skraćeno – j.d.o.o., no uzimajući u obzir prednosti i nedostatke poslovanja, zaključujemo da je jednostavnije i jeftinije započeti poduzetnički pothvat u obliku paušalnog obrta. To vrijedi isključivo za one poduzetnike koji ne planiraju uzimati kredite za svoj pothvat i koji se ne planiraju zaduživati.
Zašto je to tako? Pa isključivo zato što paušalni obrt i vi ste jedna osoba, i poslujete pod istim OIB-om. To znači da vi osobno odgovarate za sve obveze obrta. Kod j.d.o.o.-a ili d.o.o.-a poduzeće je zasebni entitet i odvojeno je od vas, stoga ima svoj OIB i vi tek djelomično odgovarate za obveze društva.
Sljedeći nedostatak jest ograničen broj djelatnosti koje možete obavljati. Dok kod obrta možete registrirati samo 15ak djelatnosti, kod j.d.o.o.-a ili d.o.o.-a možete registrirati bezbroj djelatnosti. S druge strane, za određene uslužne djelatnosti kod obrta ne morate imati poslovni prostor i sjedište možete registrirati na svojoj adresi boravišta.
Ukoliko se odlučite i krenete u poduzetničke vode, slobodno nas kontaktirajte za savjete vezane uz marketing. Postaviti ćemo strategiju prilagođenu vašem poslovanju, izraditi vizualni identitet i usmjeriti vas u buduće aktivnosti. Na taj ćete način postat prepoznatljivi i vidljivi na tržištu, a samim time i stvoriti prostor za rast. Specta agencija podržava sve koji su dovoljno hrabri ući u poduzetničke vode!
Blog napisan uz pomoć Valuator Consulting kojima se možete obratiti za procjenu vrijednosti privatnih poduzeća.